wydarzenie 1200 444px

O Tragedii Górnośląskiej w powiecie mikołowskim

W styczniu w województwach śląskim i opolskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Upamiętnia się wówczas cywilne ofiary terroru Armii Czerwonej oraz komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w roku 1945 i w latach późniejszych. Jak co roku w powiecie mikołowskim okolicznościowe wydarzenia organizuje Ruch Autonomii Śląska. Po raz pierwszy w całym powiecie.

 

 

Główne obchody Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej odbędą się w Łaziskach Górnych. W niedzielę, 29 stycznia o godz. 16.15 przy tablicy pamiątkowej umieszonej na ścianie tamtejszego urzędu miasta zostanie oddany hołd ofiarom deportacji do ZSRR. Następnie ok. godz. 16.50 w pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Świerczewskiego 1 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Tragedia Górnośląska 1945”. Po emisji głos zabierze Mateusz Nowaczyński z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, specjalnej instytucji zajmującej się  gromadzeniem materiałów poświęconych wywózkom. Zaprezentuje on cele Centrum oraz działania, jakie podejmuje na rzecz upowszechniania wiedzy o wywózkach.

– W tym roku oprócz spotkania w Łaziskach Górnych, gdzie upamiętniamy wydarzenia sprzed 72 lat, przybliżamy tematykę związaną z Tragedią Górnośląską również pozostałym mieszkańcom powiatu. We współpracy z Górnośląskim Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej organizujemy emisje filmu dokumentalnego w Mikołowie, Gostyni, Orzeszu i Ornontowicach – mówi Marek Gołosz, przewodniczący Koła Ruchu Autonomii Śląska w powiecie mikołowskim.

Dokument „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali i Adama Turuli wyprodukowano na zlecenie Muzeum Historii Polski w Warszawie poświęcony jest jednemu z epizodów Tragedii Górnośląskiej – deportacjom Ślązaków, którzy jako żywe reparacje wojenne trafili w 1945 roku na przymusowe roboty do obozów pracy w Związku Sowieckim. Zostanie on wyemitowany 27 stycznia o godz. 17.00 w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie (sala ślubów w Białym domku, ul. Karola Miarki 15), 2 lutego o godz. 17.30 w Domu Kultury w Gostyni (ul. Pszczyńska 366), a 3 lutego o godz. 17.30  w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu (ul. Rynek 1) oraz także 22 lutego w Arterii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach o godz. 17.00. Emisję dokumentu w Mikołowie uzupełni prelekcja historyczna dr Kornelii Banaś z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

 

Organizatorzy:

Koło Terenowe Ruchu Autonomii Śląska w powiecie mikołowskim
Górnośląskie Stowarzyszenie Pamięci Historycznej

 

Wsparcie merytoryczne:

Muzeum Historii Polski
Instytut Pamięci Narodowej
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

 

wydarzenie 1920 1080 łaziska + raś

Posted in Aktualności.